25 юни 2026 Кърджали, България
Търси

Кърджали санира пет ключови обществени сгради за над 6,5 млн. евро

25 юни 2026 преди 2 ч
Кърджали санира пет ключови обществени сгради за над 6,5 млн. евро Снимка: Община Кърджали

„Белия кораб“, детска градина, Домът на културата, бившият окръжен съвет и спортна зала „Арпезос“ вече са с енергийни мерки и фотоволтаици, финансирани по механизма на ЕС.

Пет знакови обществени сгради в Кърджали вече са обновени. Проектите включват мерки за енергийна ефективност. Днес на официална церемония бе отчетен краят на строителните дейности. Общата стойност на обновлението е малко над 6 500 000 евро. Финансирането е по Механизма за възстановяване и устойчивост на Европейския съюз.

„Белия кораб“ запази фасадата, но смени сърцевината

Една от обновените сгради е тази на общинската и областната администрация. Местните я познават като „белия кораб“. Ремонтът там е изпълнен основно във вътрешността. Целта е да се запази автентичната външна облицовка.

Кметът на Кърджали Ерол Мюмюн съобщи, че са сменени металната дограма и осветителните тела. Монтирана е и фотоволтаична инсталация. Тя е за собствени нужди на администрацията. По думите му сградата вече отговаря на клас на електропотребление „А“.

Областният управител Бисер Николов посочи, че сградата не е ремонтирана от създаването си през 1974 г. Той изрази очакване обновяването да подобри административното обслужване. Според него ефектът трябва да се усети и от гражданите.

Детска градина, култура и администрации: ремонти в три ключови обекта

Обновени са още детска градина „Ян Бибиян“ и Домът на културата. Модернизирана е и сградата на бившия окръжен съвет. В нея се помещават 10 администрации. Идеята на инвестициите е да намалят разходите за енергия. Паралелно с това се търси по-добра среда за работа и услуги.

Общината отчита, че мерките са част от по-широк план за обновяване на публичния фонд. Въвеждането на енергийни стандарти става водещо условие за достъп до европейско финансиране. Това важи особено за сградите с висок разход и стара инфраструктура.

„Арпезос“ се връща в играта, но ремонтът не е приключил

Един от най-дълго очакваните ремонти е този на спортна зала „Арпезос“. Тя е важна за клубовете и училищния спорт. Николай Колев от волейболния клуб „Арда“ заяви, че от около 30 години не е имало реални подобрения. Той посочи, че условията вече дават шанс за домакински мачове. През последните две години отборът играе основно като гост.

Първият етап включва ремонт на покрива и фасадата. Предвидени са подмяна на дограми и монтаж на фотосоларни панели. Кметът Ерол Мюмюн заяви, че обновяването е инвестиция в спортната среда и в младите хора. Според него проектът променя и облика на града.

За вътрешното обновление, което е част от втори етап, тепърва ще се търси финансиране. Така залата остава с отворен въпрос за следващата стъпка. Местната власт ще трябва да осигури ресурс. Без него модернизацията ще остане частична.

Още новини в категория Новини от Кърджали

Последвайте ни в Telegram: https://t.me/p26news

Още от Новини от Кърджали