Кърджали санира пет ключови обществени сгради за над 6,5 млн. евро
„Белия кораб“, детска градина, Домът на културата, бившият окръжен съвет и спортна зала „Арпезос“ вече са с енергийни мерки и фотоволтаици, финансирани по механизма на ЕС.
Пет знакови обществени сгради в Кърджали вече са обновени. Проектите включват мерки за енергийна ефективност. Днес на официална церемония бе отчетен краят на строителните дейности. Общата стойност на обновлението е малко над 6 500 000 евро. Финансирането е по Механизма за възстановяване и устойчивост на Европейския съюз.
„Белия кораб“ запази фасадата, но смени сърцевината
Една от обновените сгради е тази на общинската и областната администрация. Местните я познават като „белия кораб“. Ремонтът там е изпълнен основно във вътрешността. Целта е да се запази автентичната външна облицовка.
Кметът на Кърджали Ерол Мюмюн съобщи, че са сменени металната дограма и осветителните тела. Монтирана е и фотоволтаична инсталация. Тя е за собствени нужди на администрацията. По думите му сградата вече отговаря на клас на електропотребление „А“.
Областният управител Бисер Николов посочи, че сградата не е ремонтирана от създаването си през 1974 г. Той изрази очакване обновяването да подобри административното обслужване. Според него ефектът трябва да се усети и от гражданите.
Детска градина, култура и администрации: ремонти в три ключови обекта
Обновени са още детска градина „Ян Бибиян“ и Домът на културата. Модернизирана е и сградата на бившия окръжен съвет. В нея се помещават 10 администрации. Идеята на инвестициите е да намалят разходите за енергия. Паралелно с това се търси по-добра среда за работа и услуги.
Общината отчита, че мерките са част от по-широк план за обновяване на публичния фонд. Въвеждането на енергийни стандарти става водещо условие за достъп до европейско финансиране. Това важи особено за сградите с висок разход и стара инфраструктура.
„Арпезос“ се връща в играта, но ремонтът не е приключил
Един от най-дълго очакваните ремонти е този на спортна зала „Арпезос“. Тя е важна за клубовете и училищния спорт. Николай Колев от волейболния клуб „Арда“ заяви, че от около 30 години не е имало реални подобрения. Той посочи, че условията вече дават шанс за домакински мачове. През последните две години отборът играе основно като гост.
Първият етап включва ремонт на покрива и фасадата. Предвидени са подмяна на дограми и монтаж на фотосоларни панели. Кметът Ерол Мюмюн заяви, че обновяването е инвестиция в спортната среда и в младите хора. Според него проектът променя и облика на града.
За вътрешното обновление, което е част от втори етап, тепърва ще се търси финансиране. Така залата остава с отворен въпрос за следващата стъпка. Местната власт ще трябва да осигури ресурс. Без него модернизацията ще остане частична.
Още новини в категория Новини от Кърджали
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/p26news
Още от Новини от Кърджали
Административният съд обяви ДДС върху "синята зона", скобите и "паяка" за незаконен, на ход е местната власт
„Арда“ отваря вратите за нови таланти: кастинг за родени 2009–2012 на 29 и 30 юни

